شناخت راه‌های نفوذ، آسیب‌ها و راه‌های استفاده مناسب از فرصت‌های حوزه فناوری اطلاعات در نظام سلامت و پزشکی بسیار حائز اهمیت است زیرا تغییرات درونی نظامهای سلامت و تحول دیدگاه بیمارینگر به سلامتنگر، فردنگر به جامعه نگر در سالیان اخیر و پیشرفت چشمگیر فناوری اطلاعات در جهان، فکر استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در ارتقاء کیفیت خدمات سلامت را به دنبال داشته است.

شناخت تأثیرات بالقوه فناوری اطلاعات در صنعت خدمات سلامت میتواند به عنوان پایهای جهت برنامه‎‎ریزیهای استراتژیک به منظور ارتقاء دستاوردهای نظام سلامت مبتنی بر فناوری تلقی شود.

رشد و توسعه فناوری‌های ارتباطی به عنوان تحولی بزرگ در زندگی بشری، موجب ایجاد فرصت‌ها و تهدیدهای بسیاری در جوامع مختلف شده و نباید خود گرفتار و زیر سلطه شبکه‌ها و فضاهای سایبری بیگانه قرار گیرند.

با توجه به ماهیت ناشناخته فعالان در فضاهای سایبری و نیز از بین رفتن مرزهای جغرافیایی در این فضاها، شناخت مدیران با تهدیدها و آسیب‌های نوین حوزه مذکور بسیار ضروری است.از این رو دومین نمایشگاه صنعت بومی سایبری نقش مهمی در شناخت مسئولان فناوری ارتباطات از تهدیدهای نوین موجود و قوانین حقوقی میتواند داشته باشد.

دکتر کریمی‎نیا مدیر کل بهداشت و درمان سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز در آیین افتتاحیه «کارگاه آموزشی مدیریت راهبردی امنیت سایبری حوزه سلامت» اظهار کرد: نظام سلامت یکی از اهداف مهم و تاثیرگذار تهدیدات سایبری خصوصاً در سال 2018 می‎باشد.

به گفته وی اهداف این تهدیدات شامل سرقت اطلاعات بیمه‎ای، باج‎خواهی، سرقت اطلاعات سلامت محور، گسترش اخبار جعلی در شبکه‎های اجتماعی و هدایت افکار است.

وی یکی از تهدیدات سایبری را اینترنت اشیا عنوان کرد و گفت: اینترنت بدن‎ها منظور ایمپلنت‎هایی است که به دلایل مختلف در بدن بکار گرفته می‎شود.

دکتر کریمی خاطرنشان کرد: منظور از اینترنت اشیا، تجهیزات و زیرساخت‎های آزمایشگاهی، تشخیصی و تصویربرداری است.

وی تاکید کرد: همانگونه که در سلامت پیشگیری و بهداشت مقدم بر درمان و بازیابی و بازتوانی است در حوزه فناوری اطلاعات نیز باید بصورت جدیCYBER HYGIENEمورد توجه قرار گرفته و عملیاتی شود.

تماس با ما

  • آدرس دبیر خانه : تهران-خیابان شریعتی-نبش خیابان پلیس-پلاک 633
  • تلفن :88146121
بالا